Dálnice D1 - Kde udělali vyjednavači chybu?

12.04.2017 08:42

Situace – zpráva z tisku: Silničáři nechtějí převzít sporný úsek dálnice

Ředitelství silnic a dálnic se nelíbí kvalita prací na dálnici D1. Proto stát ani po dvou letech od dokončení úsek dálnice nepřevzal. Dosavadní jednání s dodavatelem zatím k žádnému výsledku nevedla. ŘSD tvrdí, že tam není dodržena kvalita – například kanalizace prý nemá potřebný spád. O oprávněnosti bude muset rozhodnout soud.

Zdroj: e15

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech vyjednávání učíme, že bychom si měli s partnery stanovit Objektivní kritéria, podle kterých budeme posuzovat, zda je dohoda plněna nebo ne. Objektivním kritériem může byt cokoliv, co budou všechny strany respektovat. Jednou z nejhorších možností z pohledu času i nákladů, je spoléhat se na soud. Soudní řešení tak může být výsledkem toho, že při dojednávání smlouvy nikdo žádná jiná objektivní kritéria nestanovil nebo na tento aspekt vyjednávání nemyslel.

Dalším možným důvodem, proč k této situaci došlo, je absence nezbytného a závěrečného kroku vyjednávání, který při našich trénincích velmi doporučujeme. Jsou jím Následné kroky. Tedy aktivity, které budou směřovat ke kontrole všeho, na čem jsme se dohodli. Pokud tuto část při vyjednávání dobře ošetřím, tak by se nemělo stát, že po dvou letech zjistím, že kanalizace nemá správný spád.

Právě vyjednání toho, jak si budeme průběžně kontrolovat plnění smlouvy a podle jakých kritérií, může činit rozdíl mezi dobře a špatně vyjednanou dohodou.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode