Jak se nenechat při vyjednávání napálit

22.01.2018 11:46

Situace – zpráva z tisku: Územní spor Slovinska a Chorvatska pokračuje

Chorvatští váleční veteráni pohrozili, že řešení hraničního sporu se Slovinskem vezmou do vlastních rukou. Spor se týká Piranského zálivu. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko blokovalo přijetí Chorvatska do EU. V roce 2009 se vlády dohodly na arbitráži, soud přiznal Slovinsku značnou část zálivu. Záhřeb ale výsledek v roce 2015 odmítl.

Zdroj: e15.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech vyjednávání pracujeme s Vyjednávacími taktikami. Jsou to postupy, kdy se vyjednavač snaží získat více, než by získal bez jejich použití. Jednou z velmi oblíbených taktik, je tzv. Princip asociace. Je to postup, kdy požadujeme hodnotné ústupky za přísliby našich budoucích ústupků. Jinými slovy: slibem nezarmoutíš.

Chorvatsko tak získalo podporu Slovinska při svém vstupu do EU za příslib respektování rozhodnutí arbitráže. Stalo se tak členem EU a přitom ho to stálo pouze příslib, který se už dnes ale Slovinsku velmi špatně vymáhá, protože se své nejsilnější vyjednávací karty vzdalo.

Možná tak Slovinsko zapomnělo na jednoduchou obranu proti této taktice: ÚSTUPEK ZA ÚSTUPEK/PŘÍSLIB ZA PŘÍSLIB.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode