K čemu je dobré ultimátum ve vyjednávání?

13.07.2018 07:49

Situace – zpráva z tisku:

ČSSD si stanovila podmínky pro vstup do vlády s hnutím ANO:

  • Ve vládě nebude trestně stíhaný člověk
  • Ministrem zahraničí bude Miroslav Poche.

ČSSD podepsalo koaliční smlouvu s hnutím ANO, přestože je předsedou vlády trestně stíhaný člověk a ministrem zahraničí se nestal Miroslav Poche.

(zdroj: e15.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Při vyjednávání někdy jedna ze stran stanoví ultimátní podmínky, při jejichž nesplnění prý jednání ukončí. Může to být součástí nátlakové strategie, která má vyvinout tlak na protihráče a donutit ho k ústupkům.

S takovým postupem je však nutno zacházet velmi opatrně. Pokud je náš protihráč silný a má dobrou BATNU, tak na takové podmínky nemusí přistoupit. Může potom dojít k tomu, že ten, kdo takové podmínky stanovil, o dohodu stojí tolik, že z nich ustoupí. Vede to potom k tomu, že buď výrazně oslabí svoji vyjednávací pozici, nebo se dokonce zesměšní.

V obchodním vyjednávání takové oslabení pozice můžeme vyjádřit v penězích. V policejním vyjednávání, to však může mít mnohem fatálnější následky. Jak jsme si již sami ověřili, tak skloubení komerčních a policejních vyjednávacích přístupů výrazně zvyšuje efektivitu vyjednávání. I proto jsme připravili unikátní seminář s koordinátorem krizového vyjednávání v Policii ČR „KDYŽ NENÍ KAM USTOUPIT“. Poslední šance prožít vyjednávání doslova o život se uskuteční 2.10.2018 a jste srdečně zváni.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zhuštěný pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode