Když není kam ustoupit III

20.02.2018 19:30

Situace – zpráva z tisku:

Babiš vyloučil, že by se nestal premiérem, což zařadila ČSSD mezi své požadavky pro vstup do vlády. „Já si to rád vyslechnu osobně. Myslím, že ČSSD dobře ví, že hnutí rozhodlo o tom, že já jsem jediný kandidát na premiéra,“ řekl.

 (zdroj: irozhlas.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Ve své vyjednávací praxi se mnozí setkáváme se situacemi, kdy pracujeme na velmi komplexních dohodách, které mají desítky proměnných. A najednou se zasekneme na jednom jediném bodu, na jediné proměnné a nelze se posunout dál. Protistrana nám jasně dává najevo, že nechce ustoupit. Někdy se to dokonce snaží halit do vět, jako: „Nemohu ustoupit, protože…“.

V takových situacích, pokud se nejedná o přírodní zákon, který opravdu nelze změnit, jsou však klíčové tyto otázky:

„Proč nechcete ustoupit?“ / „Za jakých podmínek byste ustoupil?“ / „Co vám brání v tom, abyste ustoupil?“

V tomto konkrétním případě by se mohlo zdát, že osobní ambice jsou nadřazeny touze po dohodě. Také je otázkou, zda se opravdu domluvit chce nebo jen hraje hru na vyjednávání. A ve vyjednávání platí pravidlo, že když se protistrana nechce dohodnout, tak ji k tomu můžete jen velice těžko donutit.  

Na řešení podobných situací, kdy jsou představy stran naprosto rozdílné a jedna ze stran tvrdí, že ustoupit nelze, jsou specialisty policejní vyjednavači. A toho nejlepšího z nich rádi přivítáme na jedinečném semináři:  „KDYŽ NENÍ KAM USTOUPIT“ 20. března 2018 v Praze.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zhuštěný pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode