Když není kam ustoupit

02.09.2020 09:54

Situace – zpráva z tisku:

Mluvčí britského premiéra: EU stále trvá na tom, abychom se nejdříve dohodli na složitých oblastech brexitu a teprve poté se posunuli dál. My navrhujeme, abychom nejdříve odsouhlasili jednodušší části dohody. To by vyjednávání udělilo dynamiku.

 (zdroj: investing.com)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Ve své vyjednávací praxi se mnozí setkáváme se situacemi, kdy pracujeme na velmi komplexních dohodách, které mají desítky proměnných. A najednou se zasekneme na jednom jediném bodu, na jediné proměnné a nelze se posunout dál. Protistrana nám jasně dává najevo, že nechce ustoupit. Někdy se to dokonce snaží halit do vět, jako: „Nemohu ustoupit, protože…“.

V takových situacích, pokud se nejedná o přírodní zákon, který opravdu nelze změnit, jsou však klíčové tyto otázky:

„Proč nechcete ustoupit?“ / „Za jakých podmínek byste ustoupil?“ / „Co vám brání v tom, abyste ustoupil?“ / „Co kdybychom na to šli jinak?“

V tomto případě to může být opravdu návrh, jak vyřešit složitou situaci. Může to však být i taktika, jak získat výhodu a lepší vyjednávací pozici. Pokud se domluvíte na jednodušších částech dohody, tak vám potom může chybět vyjednávací síla u složitějších částí.    

Na řešení podobných situací, kdy jsou představy stran naprosto rozdílné a jedna ze stran tvrdí, že ustoupit nelze, jsou specialisty policejní vyjednavači. A toho nejlepšího z nich rádi přivítáme na jedinečném semináři:  „KDYŽ NENÍ KAM USTOUPIT“ 22. září 2020 v Praze.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zhuštěný pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode