Na zachování tváře při vyjednávání záleží

17.12.2018 09:23

Situace – zpráva z tisku: Brexit – na zachování tváře záleží

"Je to jediná možná dohoda. Není prostor pro nové vyjednávání," prohlásil šéf komise Juncker. Zároveň dodal, že pokud se k dohodě přistoupí inteligentně, "dává prostor pro další upřesňování a interpretace".

Zdroj: ceskenoviny.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Při vyjednávání se někdy dostáváme do situací, které vypadají, jako ber nebo nech být. Protistrana nám jasně říká, že žádné další vyjednávání již není možné a na stole je pouze jedna varianta dohody.

Zkušený vyjednavač se tím nenechá zaskočit a testuje pevnost tohoto prohlášení. Testuje neměnnost limitů. Zároveň musí být připraven k tomu, aby protistraně umožnil zachovat tvář v případě, že své vyjádření chce pozměnit nebo udělat ještě jeden ústupek.

V tomto případě je tedy možné, že se opravdu nebude měnit výsledná dohoda. Zároveň by ale bylo možné přijmout dodatečnou deklaraci nebo připojit další dohodu, která významově posune předchozí, takzvaně „neměnnou“ dohodu. EU by si mohla zachovat tvář a tvrdit, že nepřipustila další vyjednávání o uzavřené dohodě. Tereza Mayová by se naopak mohla vrátit do Velké Británie s něčím, co by mohla nazvat vyjednanou změnou.

S podobnými vyjednávacími situacemi se mohou potkat i účastníci našich kurzů a vyzkoušet si jejich řešení osobně.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode