Nebezpečí manipulativních technik

19.04.2018 08:43

Situace – zpráva z tisku: Je to obchodní válka, míní šéf likérky.

Evropská komise udělila České republice výjimku v používání stávajícího rumového éteru, který obsahuje furan. Ten je označován jako potenciálně karcinogenní. Výrobci při vyjednávání používali jako argument mimo jiné to, že už se takto rum vyrábí dlouhou dobu.

„Dopadlo to dobře. Nemusíme vymýšlet nové technologie a náhražky. Budeme dělat rum takový, jako ho tady děláme 150 let, nikomu to nikdy nevadilo.“

Zdroj: idnes.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Při vyjednávání hrají argumenty velice důležitou roli. Dobře vystavěná argumentační struktura může vyjednávání značně usnadnit. Každý správný vyjednavač by si ale měl dát pozor, aby se nechytil do pasti některé z manipulativních argumentačních technik. Jejich rozpoznání je nutnou podmínkou pro nasazení účinné obrany.

V tomto případě se jedná o „obecnou odvolávku“. Manipulátor se zde odvolává na dlouhou tradici. Stejně tak by se mohl odvolávat na „většinu lidí“ nebo na „každého“ a podobně. Manipulace spočívá v tom, že údaj 150 let výroby nemá nebo nemusí mít, žádnou vazbu na zdravotní nezávadnost výrobku.

V našich kurzech si ukazujeme různé manipulativní argumentační techniky a učíme účastníky, jak se jim bránit. Po absolvování kurzu najednou zjišťují, že se s takovými manipulacemi setkávají skoro denně.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode