Nenechte se vydírat

08.06.2020 12:36

Situace – zpráva z tisku:

20.2.2020: Bělorusko si objednalo dva tankery ropy z Norska.

30.4.2020: Bělorusko uzavřelo smlouvu na dodávku ropy ze Saúdské Arábie.

5.6.2020: Do přístavu Klajpeda dorazil první tanker s ropou pro Bělorusko z USA.

(zdroje: lrt.it/energyworld.com/reuters.com)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech učíme, že jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje sílu vyjednávacích stran, je BATNA. Tedy Best Alternative to a Negotiated Agreement. Jinými slovy: můj záložní plán, pro případ nedohody. Můžeme to klidně nazývat plán B (nebo i C, D…). Čím lepší BATNU mám, tím silnější mám pozici při vyjednávání. Každý zkušený vyjednavač se snaží posílit svoji BATNU a naopak oslabit BATNU protihráče.

Po sporech s Ruskem o cenu ropy a neochotě Ruska snížit cenu na úroveň ostatních dodavatelů, se Bělorusko rozhodlo pro dodávky ropy z jiných zemí. Vysílá tím Rusku, doposud monopolnímu dodavateli, jasný a silný signál. Svoji pozici posiluje nejen objednávkou od jiného dodavatele, ale několika objednávkami od různých dodavatelů. Testuje tak možnosti pro případ nedohody. Zároveň oslabuje BATNU protistrany.

Tento způsob vyjednávání doporučujeme i pro případ monopolních dodavatelů. Oslabení monopolu dodavatele nebo jeho zpochybnění, posiluje postavení odběratele. Teorie a praxe se zde vzorně shoduje.    

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zhuštěný pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode