Přišel jsem vyjednávat, ne si dělat přátele.

23.07.2020 08:40

Situace – zpráva z tisku: Postoj Nizozemska je velkou překážkou shody

Mark Rutte, nizozemský premiér:

Před začátkem vyjednávání: „Jednání budou tvrdá“

V průběhu vyjednávání: „Přišel jsem vyjednávat, ne si dělat přátele“

Po skončení vyjednávání: „Došlo k několika střetům, ale to vše je součástí hry“

Zdroje: investing.com/ihned.cz/irozhlas.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Právě skončený summit v Bruselu, kde se vyjednávalo o velké hromadě peněz, přinesl z pohledu vyjednávání mnoho učebnicových situací. Ukážeme si je na vyjádřeních nizozemského předsedy vlády. Jeho vyjádření před začátkem summitu má dát všem ostatním zřetelně najevo, že nedá svůj souhlas zadarmo. Jelikož s dohodou musely souhlasit všechny státy, tak byla jeho pozice velice silná a jeho slova nebylo plané vyhrožování.

Druhým výrokem reagoval na obvinění, že je vůči ostatním premiérům nepřátelský. Zazněly i výroky, že takhle si přátele nezíská. Jasně tedy sdělil, že se plně soustředí na cíl. Tím byla změna podmínek navržené smlouvy, ne získávání nových přátel. 

Třetí výrok, pronesený po skončení summitu, byl opět projevem zkušeného vyjednavače. Jasně řekl, že vyjednávání je hra a on si ji užil. Následně ještě dodal, že má s italským premiérem vřelý vztah (přitom vyjednávací hra ho postavila do opozice právě vůči němu). Tvrdost ve vyjednávání totiž nemusí mít nic společného s tím, jak velcí přátelé jsme s protistranou.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat efektivní vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste věděli, jak podobnou situaci řešit? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode