Různé přístupy k zahájení vyjednávání

18.02.2020 08:16

Situace – zpráva z tisku: My nic nechceme/My vám nic nedáme

Mluvčí Borise Johnsona: „Británie nepotřebuje v budoucích vztazích s EU žádné zvláštní dohody. Chce pouze podobnou obchodní dohodu, jakou má EU s jinými státy. Británie chce vztah založený na přátelské spolupráci a na tom chce stavět budoucí vyjednávání s EU.“

Ursula von der Leyenová: „Pokud Británie nebude respektovat unijní pravidla týkající se životního prostředí, pracovních podmínek, daní či státní pomoci, nemůže se dočkat „plnohodnotného přístupu na největší jednotný trh na světě.“ 

Zdroj: investing.com, novinky.cz

 

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Vyjednávání velmi často nezačne první schůzkou. Již před ní se obě strany mohou pokoušet získat lepší pozici tím, jaké informace zveřejní nebo jakou vytváří atmosféru.

Z našeho pohledu jsou obě vyjádření výsledkem přípravy, kterou doporučujeme jako první krok vyjednávání. Určitě není náhoda, že první vyjádření se snaží působit velmi smířlivě a ukazuje, že si ve vyjednávání jdeme pro to, co je běžné a přirozené. Stejně tak nebude náhoda, že druhé vyjádření zní tvrdě, nekompromisně a někdo by ho mohl vnímat jako projev přístupu ber nebo nech být.

Obě strany si tak budují prvotní vyjednávací pozice a ukazují protistraně, co může v úvodu očekávat. Zároveň tím obě strany chtějí posílit své postavení.

S podobnými vyjednávacími situacemi se mohou potkat i účastníci našich kurzů a vyzkoušet si jejich řešení osobně.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode