Slepé uličky a naslouchání

02.04.2018 14:19

Situace – zpráva z tisku: Personální požadavky ČSSD jsou přes čáru

Premiér v demisi Babiš: „Čistě matematicky by podle výsledku měli mít sociální demokraté nárok na 2,5 ministra, my jim nabízíme čtyři. Chápu, že vedení soc. dem. chce vyjednat maximum, ale pokud někdo chce pět ministerstev a ještě náměstky a ještě změny ve Sněmovně, tak to je přes čáru. A navíc jsme v situaci, že ani nevíme, jestli je ten poslanecký klub jednotný.“

Zdroj: novinky.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Při vyjednávání se někdy dostáváme do situací, které vypadají, jako ber nebo nech být. Méně zkušený vyjednavač to považuje za slepou uličku, která nabízí opravdu pouze tyto dvě varianty: přijmout nabídku protistrany nebo skončit vyjednávání. Jako profesionální vyjednavači doporučujeme mnoho způsobů, jak se v takových situacích zachovat. Jedním z nich je důsledné naslouchání a vnímání toho, co říká protistrana. V tomto případě tedy slyšíme nejen to, že pět ministerstev je přes čáru, ale vnímáme tam i následující slova. Tedy náměstky a změny ve sněmovně. Dokonce by možná stačilo zajistit jednotu poslaneckého klubu. Možná tím chce protistrana říci, že náš ústupek ve sněmovně nebo v náměstcích, by vyvolal její ústupek v počtu ministrů. Tyto předpoklady bychom jako vyjednavači měli dalším postupem testovat. Možná nás těmito vyjádřeními zve protistrana k dalšímu vyjednávání.

Aktivní naslouchání a vnímání toho, co druhá strana říká, je klíčovou dovedností vyjednavačů. Je veliký rozdíl v tom, zda protistrana řekne „nikdy“ nebo „ne za těchto podmínek“. Na našich kurzech vyjednávání tuto dovednost trénujeme a učíme se ji využívat.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode