Stát přikázal nájemcům: "Vyjednávejte!"

05.05.2020 13:46

Situace – zpráva z tisku: Stát přispěje na nájem, když budete vyjednávat.

Stát podnikatelům postiženým v souvislosti s koronavirem přispěje 50 procent na nájem. Nájemce zaplatí pětinu a 30 procent majitel.

Podmínkou získání příspěvku státu bude dohoda nájemce s majitelem na snížení nájmu o 30 procent.

Zdroj: ct24ceskatelevize.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Aktuální opatření vlády vypadá na první pohled vyváženě. Podle hesla „pomož si sám a bude ti pomoženo“. Z pohledu teorie i praxe vyjednávání, však kombinuje několik pohledů na věc. Nájemce, pokud chce pomoc státu, musí vyjednávat. Už jen tímto faktem, kdy jeden musí a druhý ne, se dostává do nevýhodné pozice. K vyjednávání se bude snažit donutit pronajímatele, který je většinou v pozici silnějšího a často pro nájemce plní funkci monopolu. Nájemce navíc potřebuje vyjednat výrazný ústupek a sám nemusí mít co nabídnout, protože majitel prostorů své peníze ve většině případů tak jako tak dostane.  

Vyjednávání, kterým podmiňuje vláda svoji pomoc, je jedním z nejtěžších, které může na vyjednavače čekat. Pokud k němu obě strany přistoupí kooperativně, dá se očekávat rychlý výsledek, se kterým budou obě strany spokojeny. Pokud však pronajímatel zvolí jinou strategii, tak bude nájemce potřebovat nejen dovednosti, ale i štěstí.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat efektivní vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste věděli, jak podobnou situaci řešit? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode