Vyhrožují vám při vyjednávání?

08.09.2020 09:28

Situace – zpráva z tisku:

Německý ministr zahraničí Heiko Maas v rozhovoru pro Bild am Sonntag:

„Doufám, že nás Rusové nepřinutí změnit náš postoj k Nord Streamu 2“ (kvůli otrávení Alexeje Navalného).

„Ten, kdo to požaduje (zastavení výstavby Nord Stream 2), si musí být vědom důsledků. Na Nord Streamu 2 se podílí více než 100 firem z 12 evropských zemí, zhruba polovina z Německa". Podle něj by nebylo přiměřené debatu zužovat jen na Nord Stream 2.

(zdroj: novinky.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech učíme, že jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje sílu vyjednávacích stran, je BATNA. Tedy Best Alternative to a Negotiated Agreement. Jinými slovy: můj záložní plán, pro případ nedohody. Můžeme to klidně nazývat plán B (nebo i C, D…). Čím lepší BATNU mám, tím silnější mám pozici při vyjednávání. Každý zkušený vyjednavač se snaží posílit svoji BATNU a naopak oslabit BATNU protihráče.

Heiko Maas zde přišel s těžkým kalibrem, kterým je budoucnost výstavby plynovodu. Ve stejném rozhovoru ale řekl, že by to bylo drahé pro obě strany a naznačil i jiné možné reakce. Podle nás tím vyslal Rusům jasnou zprávu, že požaduje nějakou reakci a je ochoten si ji vynutit. Zároveň je ale uklidnil tím, že jsou různé možnosti řešení a on je připraven vyjednávat.

Méně zkušený vyjednavač by jeho slova mohl vnímat jako vyhrožování. My je spíše vnímáme jako výzvu k jednání a ochotu se domluvit tak, aby to ani jednu stranu moc nebolelo.

Setkali jste se s podobným přístupem? A vnímáte to jako výhrůžku?

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zhuštěný pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode