Vyjednávací hry kolem nás a jak jim rozumět

07.10.2016 09:50

Situace – zpráva z tisku:

Severní Korea podnikla v pátek už pátou jadernou zkoušku. Podle zahraničních expertů jde o dosud nejsilnější jadernou zkoušku, která dosáhla asi dvojnásobku intenzity zatím posledního pokusu z letošního ledna. Rusko na severokorejský jaderný test zareagovalo smířlivěji než další země. Šéf branného výboru Státní dumy Vladimir Komojedov navrhl přijmout KLDR do „jaderného klubu” a nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí agentuře Interfax řekl, že se sankce proti Pchjongjangu míjejí účinkem. Americký prezident Barack Obama už reagoval prohlášením, že USA Severní Koreu do jaderného klubu nepřijmou. (zdroj: novinky.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Severní Korea používá vyjednávací strategii, která je často hnusná a neetická. Říká se jí „Hotová věc“. Vyjednavač udělá něco, co se nedá vzít zpátky (nebo to tak vypadá) a následně se pro takový čin snaží získat od protistrany souhlas nebo dodatečné oprávnění. (Vzpomeňte na vykácené stromy při stavbě některých prodejen maloobchodního řetězce nebo na černé stavby, které se snaží majitelé dodatečně legitimizovat).

Rusko naopak přišlo se strategií, zvanou někdy „Smradlavá ryba“. Položilo na stůl požadavek, který je pro ostatní naprosto nepřijatelný.

USA do vyjednávací hry přišlo s kategorickým prohlášením, které zdánlivě vylučuje jakoukoliv možnost vyjednávání.

Zamyslete se nad tím, jaké jsou možnosti postupu v podobných situacích. Jak byste na podobné taktiky reagovali? Setkáváte se s podobnými taktikami ve vaší práci? Chcete je umět efektivně řešit? Rádi s vámi budeme diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zhuštěný pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode