Vyjednávací hry kolem nás - Co nás o vyjednávání naučili tento týden Lidovci a Starostové?

09.02.2017 08:25

Situace – zpráva z tisku: Lidovci chtějí do koalice se Starosty

Lidovci a hnutí STAN novou volební stranu nevytvoří. Místo toho chce jít KDU-ČSL do voleb se Starosty a nezávislými v dvojkoalici, která by potřebovala pro vstup do parlamentu překročit hranici 10 procent. „Kdo se bojí, nesmí do lesa. Chceme hrát první ligu, ne okresní přebor,“ řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.

Zdroj: idnes.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech obohacujeme teorii vyjednávání nejen praktickými cvičeními, ale i výzkumy z oblasti psychologie. Využitím těchto nových přístupů můžete získat výhodu a být těmi, kteří budou při vyjednáváních úspěšnějšími, než ti ostatní. V modelu primárních sociálních potřeb, který se nám ukázal jako velice praktický, hovoříme například o Propojení. Je ověřeno, že existuje výrazně vyšší šance na dohodu v situacích, kdy s protistranou sdílíme nějaký společný zájem, koníček, názor. Pokud se k tomu přidá ještě ošetření Jistoty, tedy pocitu, že mohu druhému důvěřovat, mohu se na něj spolehnout a nemusím se s ním bát uzavřít dohodu, tak se pravděpodobnost dohody při vyjednávání dále významně zvýší.  

Proč by nás tedy měla zajímat dohoda, o které se hovoří v počátku textu? Je to velice jasný a výrazný signál, že došlo k zásadnímu přeformátování vládní koalice a již přestávají platit staré vyjednávací modely. Těžko se bude vyjednávat s někým, s kým sice máte podepsánu dohodu o přátelství a spolupráci, ale on zároveň uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí s vaším protivníkem. O jakém propojení zde může být řeč, když se domluvíte s protivníkem? Jakou jistotu zde ostatní partneři mají za situace, když uzavřete dohodu s někým, proti komu jste se předtím spojili? Vnímejte při vyjednáváních podobné signály velice bedlivě a okamžitě na ně reagujte.

Jaké propojení asi cítí partneři ve vládě, když jeden ze členů koaliční vlády řekne, že chce hrát první ligu a ne okresní přebor? Je okresním přeborem současná vláda? Nebo hovoří o budoucím postavení? Vnímejte při vyjednávání i jednotlivá vyjádření a obzvláště pečlivě se soustřeďte na posuny, ke kterým ve slovníku protistrany dochází. Může to být významný signál toho, že dochází ke změně, které musím přizpůsobit další postup.

Zároveň je to jeden ze vzorových příkladů budování BATNY, tedy záložního plánu pro případ, že nevyjde plán A. Samozřejmě s tím rizikem, že plán B nevyjde a k plánu A se již kvůli nedůvěryhodnosti nemohu vrátit.

Tyto a další situace řešíme na našich kurzech vyjednávání nebo se je snažíme dopředu ošetřit při přípravě na reálná vyjednávání, kdy naše klienty podporujeme nebo zastupujeme.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode