Vyjednávací hry kolem nás - europoslanec Zdechovský vs Lid (diskuse na Facebooku). Manipulativní techniky.

31.12.2016 15:05

Situace – zpráva z tisku: Omezení držení zbraní. Europoslanec vs. Lid (diskuse na Facebooku)

Na Silvestra se na Facebooku rozproudila vášnivá diskuse, kterou svým příspěvkem vyvolal europoslanec Tomáš Zdechovský. Diskuse se týkala nové evropské směrnice, která má regulovat držení střelných zbraní. V diskuzi se objevilo několik momentů, které bychom označili jako ukázkové příklady použití manipulativních metod. Zde jsou podle nás jejich příklady:

Tomáš Zdechovský A kdo má zásobníky na 30 nábojů? Střílel jste někdy? Každý normální člověk má zbraň na 12 nábojů.

Tomáš Zdechovský Žádné programové odzbrojování neexistuje. Existuje návrh směrnice, který by například ve všech zemích upravil povinnost chodit každých 5 let na zdravotní prohlídky a s tím souhlasí i většina oslovených odborníků.

Tomáš Zdechovský Zpřísnění pravidel - s tím tu musí souhlasit každý.

(zdroj: FB, stránka Tomáš Zdechovský)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Součástí našich tréninků vyjednávání je i část, která se věnuje manipulativním technikám. Při vyjednáváních jim býváme vystaveni poměrně často. Někteří vyjednavači mohou proti nám v rámci přesvědčování nasadit manipulativní argumentační techniky. Jejich rozpoznání je nutnou podmínkou pro nasazení účinné obrany.

Klasická je tzv. „Obecná odvolávka“, kdy se manipulátor odvolává na „většinu lidí“ nebo na „každého“. Tomu by odpovídalo vyjádření europoslance: „S tím musí souhlasit každý“.

Tato technika může být rozvinuta ještě tím, že ji podpořím „souhlasem většiny oslovených odborníků“. Odvoláváme se tedy na „autority“. Nikoho přitom nejmenujeme, neříkáme v čem je ten člověk odborníkem. Nepopisujeme ani, jak byli vybráni a kým. Takové vyjádření ale zní silně. Ovšem pouze do doby, než použiji správnou obranu.

Manipulaci můžeme ještě vyšperkovat vyjádřením, které se snaží vytvořit vazbu: „Každý normální člověk“. Snahou je, aby se dotyčný chtěl přiřadit ke všem normálním lidem a nadále mi neodporoval.

Všechny tyto manipulace spočívají v tom, že jsou to tvrzení veskrze subjektivní a nedokazatelná. Mají sloužit hlavně k tomu, abych protistranu vmanipuloval do situace, kdy nebude chtít jít proti „všem“, proti „většině odborníků“ nebo se nebude chtít nechat vyčlenit ze skupiny „normálních lidí“.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Jak se bránit manipulacím? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana používá manipulativní techniky? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode