Vyjednávací hry kolem nás - Lze vyjednávat s Ježíškem? A s Dědou Mrázem?

19.12.2016 12:46

Vánoční speciál: Lze vyjednávat o tom, zda a jaké dostanete vánoční dárky?

Jelikož nás vyjednávání baví a je to naše živobytí, tak jsme přesvědčeni, že vždy lze zkusit vyjednávat. Stejné je to v období před vánocemi. Každý máme svá přání, která bychom chtěli najít zhmotnělá pod vánočním stromečkem. A tak, jako v mnoha ostatních životních situacích, nám k cíli může pomoci vyjednávání. Zda a jak budeme úspěšní, záleží na tom, kdo nám dárky nosí a s kým budeme vyjednávat. Nesmíme též zapomínat, že při vyjednávání hrají klíčovou roli argumenty a ústupky. Podívejme se na několik základních vánočních situací.

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Nejjednodušší situace bude v případě, že nám dárky nosí Ježíšek. Je zosobněním nevinnosti a lásky a rád udělá každému radost. Své argumenty, proč tu kterou věc máte dostat, podpořte slovy jako dobrý pocit, štěstí, láska, nádhera nebo blízkost. Jako ústupek, by při jeho všeobjímající lásce mohla stačit krátká vánoční modlitba nebo třeba zpěv koledy „Ježíšku panáčku“. Nemuzikální jedinci by mohli pověsit na vánoční stromek postavičky andílků nebo alespoň demonstrativně ukousnout čokoládové figurce čerta hlavu, na znamení vítězství lásky nad nenávistí.

Těžšímu vyjednávání budou vystaveni lidé, kterým nosí dárky Santa Klaus nebo Děda Mráz. Jak známo, jsou to vrtošiví staříci, u kterých není nikdy jisté, v jaké budou náladě. Zde by mohly pomoci argumenty spojené s tím, že si vše sami odnesete a oni s tím nebudou mít žádné starosti. Pomůže i lichotka, že ten druhý, by se na takový dárek nezmohl. Je totiž jisté, že se ti dva navzájem nesnáší a rádi si dělají naschvály. Buďte opět připraveni na ústupky. Tomu strejdovi ze Západu slibte, že štědrovečerního kapra zapijete Coca-Colou, případně dodejte, že ji budete dávat dětem pravidelně ke svačině. Vousatého staříka z Východu by mohlo uspokojit, když si při rozbalování dárků otevřete lahev vodky, samozřejmě ruské, a budete ji pít po stakanech. Bylo-li by to málo, tak si dejte závazek, že už stromku nikdy neřeknete jinak než jólka. Za ty dárky to stojí, ne?

Nejtěžší roli však mají ti, kteří si dávají dárky sami a nikdo cizí jim je nenosí. Čeká je totiž vyjednávání s jejich účtem, kreditní kartou nebo dokonce zaměstnancem banky, která jejich fiktivní peníze spravuje. Obtížnost vyjednávání je dána tím, že mnoho z těchto lidí jsme v posledních letech proškolili a jsou tedy na vyjednávání velice dobře připraveni. Jak tedy na ně? Obraťte se na nás a my vám rádi poradíme.

 

Přejeme vám hezké svátky, hodně dárků, klidu a štěstí. Co nejlepší rok 2017.

S dalšími komentáři aktuálních politických i ekonomických situací se ozveme v roce 2017.

Interquality, spol. s r.o.

www.vyjednavame.cz

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode