Vyjednávací hry kolem nás - Nemocnice Bulovka

08.12.2016 09:19

Situace – zpráva z tisku: Bulovka se s městem dohodla na nájmu

Praha se po ročním vyjednávání dohodla na úpravě nájemní smlouvy s Nemocnicí Na Bulovce. Částku, o kterou se nájem zvýší, ale zatím radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO) nechtěl uvést. Vzejde podle něj z posudku. Jako vlastník většiny areálu žádá město navýšení ze současných zhruba sedmi milionů na 35 milionů korun ročně. Nemocnice, jejíž pavilony potřebují investici v řádu miliard korun, si ale představuje nájemné mezi 15 a 20 miliony korun.

(zdroj: e15.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Jedním ze základních pojmů v teorii vyjednávání je Vyjednávací prostor. Vyjednávací prostor je vymezen krajními pozicemi vyjednávacích stran. Je to nejvzdálenější bod, kam jsou strany schopny nebo ochotny ustoupit. My, jako zkušení vyjednavači, rozhodně doporučujeme utajit svůj hraniční bod. Je totiž jasné, že když řeknu, kam až jsem schopen ustoupit nebo kolik maximálně zaplatit, tak toho druhá strana bude chtít využít a dotlačit mne tam.

Částka za pronájem může být předmětem vášnivých diskuzí. Při vyjednávání se občas stává, že je třeba zvolit objektivní kritéria, která budou všechny strany akceptovat. Někdy je to respektovaná osoba nebo instituce. Jindy například průzkum uznávaných odborníků. Dokonce to může být někdy i hod korunou – pokud se na tomto kritériu strany vyjednávání domluví. V tomto případě se tedy Praha a nemocnice domluvily na posudku. Důležité je, aby obě strany věřily tomu, že zpracovatel posudku je objektivní a nezávislý.

Z našeho pohledu tedy není správné říkat, kolik jsem maximálně ochoten zaplatit. Správný je naopak postup Prahy, pokud jimi požadovaná částka je dostatečně ambiciózní nebo je velice dobře podpořena ověřitelnými fakty.

 

 Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode