Vyjednávací hry kolem nás - Pozor na manipulace. Zkouší to na nás ministryně Valachová?

25.02.2017 20:21

Situace – zpráva z tisku: Ministryně školství o maturitě z matematiky

Ministryně školství v rozhovoru obhajuje povinnou maturitu z matematiky. Poskytla nám tak zajímavý materiál pro rozbor manipulativních argumentačních technik. Podívejme se blíže na tyto její výroky:

„Matematické dovednosti budou potřeba, to si nenalhávejme.  Ostatní země kolem nás jako Rakousko, Polsko k tomu tak přistupují. I v Německu se jedná o jednotné zkoušce z matematiky.“

„Ministr zemědělství Marian Jurečka si dělá z maturitní matematiky politiku. Vzhledem k tomu, kolik to vládu stálo práce, kolik kroků jsme museli připravit, je to opravdu hodně smutné.“

„My, kteří jsme byli vždycky hrdí na to, jaké máme vědce, vynálezce, kompetentní inženýry, budeme podávat ústavní stížnost na matematiku? Kde jsme nechali ambici Čechů, že něco v Evropě znamenáme? Dopadne to tak, že budeme dělat podavače, jestli se nesebereme a neřekneme si, jak má vypadat naše vzdělávání, výstupy, co všechno mají studenti zvládnout, aby obstáli.“

Zdroj: novinky.cz

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech vyjednávání jsou velmi oblíbeným tématem manipulativní argumentační techniky.

První výrok bychom označili jako manipulativní techniku zvanou „odvolání se na autoritu“. Odvolávka na někoho, kdo není pro konkrétní téma relevantní, není odborníkem, je pouze známou osobou nebo v tomto případě státem. Fakt, že ke vzdělávání nějakým způsobem přistupují v některých zemích, je naprosto nerelevantní a jistě by se našlo mnoho dalších zemí, které to řeší jinak. 

Druhý výrok je podle nás jasnou „argumentací vzbuzující soucit“. To, že nás něco stálo spoustu práce, nemá vůbec žádnou spojitost s kvalitou výstupu. Stejně jako nemá souvislost počet dětí prodejce u stánku s cenou jeho zboží. Přestože se námi pokouší manipulovat a ovlivnit tak výslednou cenu.

Třetí výrok bychom nazvali „vazbou“. Tato manipulativní technika nás má propojit s ostatními a vytvořit dojem, že se ani jinak chovat nemůže, jinak bychom nebyli, v tomto případě, správnými Čechy. Zároveň tu vidíme manipulaci v tom, že jednotná maturita z matematiky má souvislost s tím, jaké budeme vykonávat povolání. Výhrůžka tím, že všichni budeme dělat podavače, může být manipulací pracující se strachem ze ztráty.

Účastníci našich kurzů mají tu výhodu, že manipulace nejen dokáží rozeznat a odhalit, ale umí se jim také velice účinně bránit.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode