Vyjednávací hry kolem nás - Sobotka by odvolal ministra dopravy, kdyby mohl

15.12.2016 08:56

Zpráva z tisku:

Předseda vlády Bohuslav Sobotka po setkání se šéfem ANO a ministrem financí Andrejem Babišem naznačil, že ministr dopravy za ANO Dan Ťok by měl skončit ve vládě. "Nejsem spokojený s tempem prací na ministerstvu dopravy," uvedl Sobotka, který ale Ťoka odvolat nemůže, protože podle koaliční smlouvy by s tím musel Babiš jako předseda ANO souhlasit. A Babiš je proti, Sobotkovi řekl, že Ťok má velmi složitý resort.

 (zdroj: aktualne.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Při reálných vyjednáváních se občas setkáváme se situací, že protistrana nechce vyjednávat. Na stejnou situaci se nás ptají i účastníci tréninků. Co tedy dělat, když protistrana nechce vyjednávat?

Je několik kroků, které bychom měli vyzkoušet:

A: Zjistit, proč protistrana vyjednávat nechce. Co ji vede k tomuto postoji. Často to bývá proto, že má velice silnou BATNU, tedy silný plán B. Má připraven plán pro situaci, že se neshodneme, nedojde k vyjednávání a rozejdeme se s tím, že ani jedna strana neustoupila. Tento plán B je pro protistranu zároveň tak dobrý, že se s ním spokojí.

B: Pokusit se oslabit BATNU protistrany a zároveň vylepšit svoji vyjednávací pozici.

C: Zjistit, zda nechce vyjednávat nyní nebo o této situaci nebo jsem překážkou já.

D: Připravit si pro takovou situaci nabídky, které se protistraně mohou jevit jako lepší možnost, než její BATNA.

E - ?: Je mnoho dalších způsobů, jak se z takové situace dostat. Účastníci našich tréninků a zájemci o podporu nebo zastupování při vyjednáváních už některé znají a jsou připraveni je používat.

Je zároveň férové říci, že nikoho nelze k vyjednávání přinutit. Jak říká jedna z pouček: „Vyjednáváme tehdy, pokud má protistrana něco, po čem toužíme.“

Svým komentářem nám tedy předseda vlády řekl, že nemá nic, po čem by ministr financí bažil a zároveň mu to premiér mohl nebo chtěl nabídnout.

 

 Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode