Vyjednávací hry kolem nás - Vepřín Lety

16.11.2016 07:53

Situace – zpráva z tisku: Vepřín Lety

Pohled vlády: Vláda oficiálním usnesením potvrdila, že hodlá něco udělat s vepřínem v Letech, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora. Kabinet se teď dohodl, že nechá vypracovat posudek na cenu, za niž by vepřín odkoupil. To je dobrý první krok, ale mnoho dalších musí následovat. Vláda musí být ochotna navrženou cenu zaplatit. Majitelé musejí být ochotni za navrženou cenu vepřín prodat. Ministři se musejí dohodnout, co se stane potom.

Pohled majitelů: Prodej vepřína jeho majitelé v létě nevylučovali, byli ochotni jednat i o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat. Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti AGPI, která vepřín provozuje, však ČTK řekl, že od začátku září, kdy Lety navštívil ministr financí Andrej Babiš (ANO), s ním nikdo z vlády nejednal. "Vláda pořád konstatuje, že upřednostňuje variantu odkupu a my se pořád přikláníme k druhé variantě," řekl. Druhou variantou je přesun vepřína do jiné lokality.

(zdroj: e15.cz)

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Na našich kurzech „Vyjednávání pro pracovníky nákupu“ se věnujeme dodavatelům z pohledu unikátnosti jejich nabídky a našeho zájmu a potřeby nakoupit. Můžeme tak rozdělit dodavatele do několika kategorií a jednou z nich je „Monopolní dodavatel“. Vyjednávání s ním bývá jedno z nejobtížnějších, protože ho můžeme obtížně (případně vůbec) nahradit. I s takovým dodavatelem se ale dá vyjednávat – pokud on sám chce.

Na vyjádření majitele vepřína vidíme, že je přístupný dohodě, pokud mu vláda postaví jiný vepřín jinde. To je jeho vstupní pozice, se kterou zahajuje vyjednávání. Stejně tak vláda nabízí peníze a to je zase její vstupní pozice. Možná si tím obě strany kolíkují vyjednávací prostor.

Na první pohled mohou vypadat stanoviska obou stran velmi rozdílná. Pokud ale jejich výroky zjednodušíme, tak zde stojí výrok: „Kupte nám vepřín někde jinde“ proti výroku „Dáme vám peníze a kupte si ho sami“. Zdá se tedy, že zde může být jedna hlavní proměnná a tou je cena. Naše doporučení na školeních v podobných situacích je: „Hledejte objektivní kritéria, která vám umožní dosáhnout dohody“. Pokud bude na obou stranách dobrá vůle k dohodě, tak jde pouze o to, najít metodu výpočtu ceny, které budou obě strany věřit a mít ji za objektivní. Konečná cena by nakonec měla odrážet i to, kdo jiný vepřín bude kupovat. Samotný akt nákupu vepřína jde jistě také ocenit a zahrnout do ceny celkové.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc?

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode