Nenechte se vydírat

26.11.2018 12:34

Situace - zpráva z tisku: Gazprom si udělal ze střední Evropy dojnou krávu

V současnosti dodává firma Gazprom, kterou Kreml používal a používá jako vyjednávací páku proti zemím ve východní i střední Evropě, dvě třetiny polské spotřeby (únor 2018).

Gazprom: Americký plyn nám v Evropě nekonkuruje (červenec 2018).

Polsko se odstřihává od ruského Gazpromu, má další smlouvu na plyn z USA (listopad 2018).

Zdroj: echo24.cz, idnes.cz, eurozpravy.cz, euractiv.sk

Trocha teorie (jak to vidíme my):

Při vyjednávání se někdy dostáváme do situací, které vypadají, jako ber nebo nech být. Pokud je to spojeno s vyjednáváním s monopolním dodavatelem, tak to může vypadat jako vydírání. Jedno z prvních doporučení, které na kurzech dáváme, je budování záložních plánů – zlepšování své BATNY. Podobný postup Polsko evidentně zvolilo.

U monopolů dále doporučujeme pracovat i s dynamikou trhu a předpokladem, že každý monopol jednou skončí. Vycházíme potom z toho, že i zástupci monopolních dodavatelů by měli mít zájem na udržení tržních podílů.  

V této konkrétní situaci proto předpokládáme, že nalezení náhradního dodavatele může výrazně změnit vyjednávací pozice obou stran. Polská strana tak výrazně posílila a Gazprom, pokud bude mít zájem na udržení trhu, bude muset přijít s výraznými ústupky.

S podobnými vyjednávacími situacemi se mohou potkat i účastníci našich kurzů a vyzkoušet si jejich řešení osobně.

Chcete se o vyjednávání dozvědět víc? Vyjednávání je náš život!

Chcete umět používat podobné vyjednávací postupy? Chcete se naučit číst v tom, co při vyjednávání naznačuje druhá strana? Rádi byste poznali, že druhá strana už vyjednává? Můžeme o tom diskutovat tady nebo vás rádi přivítáme na našich webových stránkách.

Zajímá vás oblast vyjednávání? Chcete se stát lepšími vyjednavači? Přejete si být v kontaktu s lidmi, pro které je vyjednávání koníčkem i prací? Máme pro vás nabídku podpory v teorii i v praxi.

Chcete-li se sami zlepšit ve vyjednávání, jsou pro vás připraveny kurzy vyjednávání v různých úrovních obtížnosti. Spojuje se v nich teorie s mnoha praktickými ukázkami. Na stránkách www.interquality.cz najdete všechny potřebné informace.

Chcete-li pomoci s reálným vyjednáváním nebo se chcete nechat při vyjednávání doprovázet nebo zcela zastupovat, tak můžete využít služby profesionálních vyjednavačů na www.vyjednavame.cz.

Máme rádi vyjednávání, a proto vám přinášíme reálné situace a náš komentář k tomu, jak je vidíme z našeho profesionálního pohledu. Zároveň nás potěší, pokud se o vyjednávání budete chtít dozvědět více nebo se v něm budete chtít zdokonalit. Upozorňujeme na to, že se jedná pouze o náš názor, založený na informacích z médií a zjednodušený pro potřeby tohoto článku.

Zpět

Kontakt

Miroslav Konopáč

606 748 820

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode